Nem csak a bolgárok, de és magam is beszálltam ebbe a hintába. A hinta még mindig leng, a kormány lengeti. A kérdés csak az, melyik végponton, vagy épp középen rúgják ki belőle a népet?
Valahogy nem értettem az emberekkel szemben érvénybe léptetett folyamatos negatívumokat. pontosabban, nem tudtam összeegyeztetni a belpolitika népellenességét, a külpolitika, országvédő irányvonalával. Valamelyik mindenképpen hazugság. Természetesen csak indirekt módon.
A direkt hazugságnak, illetve a beismerésnek, 2006-ban súlyos következményei voltak. A bolgárok, most láthatóan a magyaroknak szurkolnak a fosztogatókkal szemben. Mint ha ők is rájöttek volna, hogy a bankok függetlensége a legnagyobb hazugság, ami polkorekt módon, egyáltalán megemlíthető.
Csak a hülye nem látja, hogy ezt a "függetlenséget" többféleképpen értelmezhetjük. Ahogy ők értelmezik, az a teljes kiszolgáltatottság. Szeretnék, ha minden országban, az IMF.irányítású bankok működnének. Ez a világ pénzszivattyújának motorja. Így lehet minden ország munkáját, pénz, kamat, kamatos kamat, és EU. büntetés formájában ellopni.
Ahogy szeretnék, hogy mi értelmezzük, az a valódi függetlenség, amikor a magyar érdekektől, és az IMF.-től is független bank működne, az igazgatóság eseti ötleteinek megfelelően, (ez is elfogadhatatlan)
A tényleges függetlenség, az IMF.-től való teljesen független nemzeti bankokat jelenti, akik az adott ország, nemzet érdekében hozzák meg döntéseiket.
Ez a kifosztás lehetőségének végét jelenti. Orbán látszólag ezt a célt jelölte ki magának. Ezt nevezte szabadságharcnak. Ezzel szerezte meg a bolgárok, és nem kevés magyar szimpátiáját. Most dől el, hogy ámítás, vagy állítás volt e az irány, mert lassan, egészen kihátrálni látszik a kemény vonalai közül.
Lehet, hogy a "szabadságharc", csak arra való volt, hogy a fosztogatók műdühét, ezért fokozódó intenzitását meg lehessen indokolni?
Béla László
A bolgár bloggerek felsorakoztak Orbán mögé
Kitekintő, Csepel.info
Nagy népszerűségnek örvend Orbán Viktor a bolgár olvasók között (Forrás: facebook.com) – Ide kattintva nézegethet képeket Bulgáriáról!
Nagy népszerűségnek örvend Orbán Viktor Bulgária internetes bloggerei és hozzászólói között. Keménykezű, jó példát statuáló, a hazája érdekeit követő – csak pár jelző, amivel Orbánt titulálja a balkáni ország internetes olvasóközönsége.
A Kitekintő.hu utánajárt mi lehet a kommunizmusban szocializálódott, az internetet rendszeresen használó, átlag bolgár értelmiségi véleménye a hazánkban kialakult helyzetről.
Sajnos Bulgária nincs Magyarország politikai térképén. A magyar média alig-alig közöl egy-két, széles betekintést szerényen sem biztosító írást, tudósítást Bulgáriáról. A két ország közötti külpolitikai és külgazdasági kapcsolatok a lehetőségekhez és a jövőbeli perspektívákhoz mérten szerények. Bulgáriában sem sokkal nyitottabbak az intenzívebb magyar-bolgár kapcsolatok felélesztése iránt, ugyanakkor az elmúlt két évben a bolgár sajtóban egyre több publikáció jelent meg a magyar belpolitikáról. Lehetséges, hogy a magyar EU-elnökség, de lehet, hogy a látványos belpolitikai változás az oka annak a jelenségnek, amely kiváltotta a bolgár kollégák kiemeltebb figyelmét hazánk iránt. Nem tudjuk a motivációk gyökereit teljes biztonsággal feltárni, de tény, hogy csak az elmúlt egypár nap során szinte minden releváns bolgár elektronikus sajtóorgánum publikált magyar híreket.
Az Ivan Vazov Nemzeti Színház épülete Szófia egyik legismertebb nevezetessége
A héten különösen erőteljesen lépett központi szerepkörbe Magyarország, az új alkotmány körüli hírek Bulgáriában is nagy visszhangot keltettek. A bolgár bloggerek, politikai hozzászólók láthatóan nagy érdeklődéssel követik és értékelik a magyar eseményeket. A minden kultúrkörben megtalálható „troll” hozzászólóktól eltekintve nagyon érdekes következtetéseket vonhat le a magyar elemző a hozzászólások színvonaláról. A bolgárok meglehetősen pontosan ismerik a XX. századi magyar történelem eseményeit és az elmúlt évtized belpolitikai változásait. Magyarországgal kapcsolatban alapvetően a nyugathoz tartozást emelik ki, vagyis hogy a Visegrádi államok mindig is „európaiabbak, nyugatiabbak” voltak Bulgáriánál. Az 1956-os forradalmat mint mérföldkövet, a magyarokat pedig megalkuvást nem ismerő egyéniséggel bíró népet interpretálják. Az egyik hozzászóló szavai sokatmondóan árulkodnak erről a szemléletről – „Budapesten a takarítótól az egyetemi professzorig senki sem kívánt oroszul megszólalni, pedig igenis értették, amit mondok. Ez a büszkeség jele”.
De mit mondanak a bolgár olvasók az ország új politikai rendjéről és hogyan vélekednek Orbán Viktor és kabinetje „un ortodox” politikájáról? A válasz felettébb meglepőnek is tűnhet – teljes mértékben támogatandónak tartják, szerintük ez lenne a helyes út minden közép-európai ország számára, beleértve Bulgáriát is. Íme néhány vélemény a sok közül:
„Legyen Isten áldása a reformpolitikán, nagyon remélem, átterjed a többi tagállamra is. Orbán Viktor tapasztalt demokrata és antikommunista – most is rátapintott arra, hogy ki Magyarország valódi ellensége” (Appen 13)
„A magyarok tényleg rátapintottak a fájó kérdésre. Ő (Orbán Viktor) megpróbálja megmenteni nemzetét és országát” (Arma)
„Nem nevezném az IMF és az Európai Központi Bank tevékenységét demokratikusnak, nem a függetlenséget védik, hanem pont fordítva – csődbe viszik az országokat” (Sandou)
A hozzászólások zöme a gazdasági érdekek összefonódásában, a túlzott liberalizmusban látja a legnagyobb veszélyt a Magyarországhoz és Bulgáriához hasonló kicsi, nyitott piacokra nézve. Az olvasók hozzászólásai természetesen nem reprezentatívak, ugyanakkor elgondolkodtató, hogy az átlagember tényleg új utat kíván keresni. Bulgáriában jelenleg stabil a gazdaság, ugyanakkor a hozzászólók többsége szívesen látná a magyar alkotmány egyes részleteit a bolgár alaptörvényben is. A legtöbb pozitív visszajelzést az MSZP MSZMP-jogutódi státuszának a kinyilvánítása valamint a Magyar Nemzeti Bankot érintő átalakítások váltották ki.
A magyar belpolitikai helyzet alakulása egy nem várt hatást eredményezett – felkerültünk Bulgária geopolitikai térképére. A kérdés csak az – mi mikor kezdünk el végre érdeklődni potenciális közép-európai partnereink iránt? A kiútkeresés sok lehetősége között semmiképpen nem elhanyagolható a Balkán és hazánk gazdasági kapcsolatainak a megerősítése.
Milanov Viktor – kitekinto.hu