Kell ez nekünk?
Miközben az unió, néhány centiméteres változtatásokért, a ketrecek cseréjére kényszeríti a tojástermelőket, és a feltételeket teljesíteni képteleneket, erőszakkal elzárja a forgalmazástól, aközben szabad beáramlást enged területére, a minden előírás betartásának ellenőrzésétől mentes, import baromfi termékeknek. Itt nincs kettős mérce! Ez rágalom! Az ellenség felforgató szándéka! Tényleg?
„Az ipari és pénzügyi lobbi felülírja a józan észt. Értetlenül állunk az uniós döntés előtt” – kommentálta a lapnak az EU-termelők piacainak elvesztését jelentő „kebelbarátságot” Bárány László. A Baromfi Termék Tanács elnöke kifejtette: az unióba áramló brazil baromfihúsexport már tavaly átlépte az évi háromszázezer tonnát, s ez a mennyiség a teljes magyarországi termelést is meghaladja. „Miközben Brüsszel drákói szigorral ellenőrzi az uniós, így a magyar termelőket is, luxuskörülmények közötti tartást előíró állatjóléti intézkedéseket hoz, mindenféle kontroll nélkül, a közegészségügyi kockázatokat figyelmen kívül hagyva engedi a közösségi országok piacaira áramolni a tizenháromezer kilométerről érkező húst. Az európai baromfitartók és -termelők szervezete, az AVEC évek óta bombázza az Európai Bizottságot, hozzon előírásokat, állítson fel követelményeket a Dél-Amerikából érkező exportra, de a testület elengedi a füle mellett az aggályokat” – jelentette ki Bárány László. Hangsúlyozta, jól jellemzi az unió Janus-arcúságát és kettős mércéjét a húsvét előtti uniós tojásmizéria. „A ketreces tartás betiltása miatt tojáshiány alakult ki Európában, ám ahelyett, hogy közösségen belül oldotta volna meg a kérdést Brüsszel, kedvezményes vámkvóta alkalmazásával Törökországból és az Egyesült Államokból hozott be tojást az unióba” – szemléltette az unió politikáját Bárány László.
A szakember kijelentette: a magyar termelők is nehéz helyzetbe kerülnek, és óriási a felháborodás. „Egyelőre még nettó exportőr a magyar baromfiszektor, miután évente 65-68 ezer tonna baromfihúst viszünk ki az unióba, miközben 13-15 ezer tonna uniós és 3-5 ezer tonna brazil import kerül a serpenyőbe. Pulykahúsból 28-32 ezer tonnát exportálunk évente, és 8-9 ezer tonna az import, de ennek a felét már a brazil pulykahús adja” – mondta Bárány László.
További részletek: http://kuruc.info/r/42/94725/#ixzz1rsWcCOMI
A Keleteurópai Föderáció alapgondolatainak összefoglalásán bábáskodók, valahogy ezt is másképpen gondolják.
Az új szerveződésben, szintén vámunió működik, de kizárólag, a tagországok termékeinek vonatkozásában. A föderáción kívül előállított, vagy kintről érkező termékekre, minden tagország, az általa megítélt mértékű védővámot vethet ki.
Ezen túlmenően, bármelyik tagország megtilthatja, vagy szigorúan ellenőrzött útvonalhoz kötheti, a megítélésében egészségügyi, vagy fogyasztóvédelmi kockázatot jelentő termékek, átmenő forgalmát is. Ez, a tagországok szabadságának, nemzeti szuverenitásának egyik garanciája.
Talán mégis, inkább ilyen megfontolások kellenének?
Béla László